TI-5x zsebszámológép-család
Noha a gépcsalád modelljeinek architektúrája azonos volt, a TI-59 „lesöpörte az asztalról” első két testvérét (TI-58, TI-58C), tárkapacitásának méreteivel és mágneskártya-olvasójával. A maga nemében ez volt a világon első, LED kijelzős és valóban programozható számológép; programozási lehetőségeit tekintve pedig a személyi számítógépek „mikro” elődjének tekinthető.
Használat
Tudományos és mérnöki számítások
Felépítés
Központi egység
- vezérmű: TMC0501 mikroprocesszor (TI saját fejlesztés), 13 bites regiszterek
- főtár:
- DRAM
- 960 programutasítás, 0 adatcella, vagy
- 160 programutasítás, 100 adatcella
- Master Library Module: (opcionális): 5000 utasításnyi kész programot tartalmazó ROM kiegészítés, amelyhez további alkalmazási programokat lehetett vásárolni
- DRAM
- számolómű: decimális alapműveleteket és néhány beépített függvényt (négyzetre emelés/gyökvonás, logaritmus/exponenciális stb.) végrehajtó áramkörök
Periféria
- háttértár: mágneskártya
- külső eszközök:
- billentyűzet (programválasztás, program összeállítás, adatmegadás)
- 10 jegyű LED kijelző
- hősugaras nyomtató (PC 100A/B/C) 64-féle karakter kinyomtatására
Tápfeszültség: hálózati adapterről vagy beépített akkumulátorról.
Működés
A RAM tár utasítás/adatcella felosztását a fenti két szélső eset között 80 utasítás/10 adatcella lépésekben lehetett változtatni.
A RAM tárban tárolt programok között az 1- 10 numerikus billentyűvel, a ROM- ban tároltak között az A- E billentyűvel lehetett választani.
Programozási módra áttérve (2nd + LRN) a műveleti billentyűk (alapműveletek, függvényhívások, zárójelek, szubrutinhívások) lenyomásával lehetett a programot a RAM tárban kialakított programhelyekre beírni, majd a kész programot lefuttatni.
A programokat mágneskártyán is lehetett tárolni, illetve korábban készített programokat ilyenről visszaolvasni.
A kijelző alatti, jobboldali résbe helyezett mágneskártyát a gép automatikusan behúzva leolvasta, majd a baloldali résen keresztül kiadta.
A hősugaras nyomtató 64-féle karaktert (A-Z, 0-9, szóköz, 27 műveleti- és írásjel) tudott a felmelegített formákkal rányomtatni a hőérzékeny papírra. Lehetőség volt mind a programok (mnemonikok), mind az eredmények, mind a tártartalom (dump) kinyomtatására.
Programkészlet
- operációs rendszer: AOS (Algebraic Operating System) kizárólag matematikai műveletek végzésére
- fordítóprogramok: nem voltak
A programozás nehézkessége miatt főleg kész programok voltak használatosak:
- a RAM tárban matematikai típusfeladatok (egyenletrendszerek, statisztikai számítások, rendezések) megoldására voltak programok
- a ROM-bővítésben pedig kész alkalmazási programokat (ingatlan-nyilvántartás, beruházás-tervezés, vállalati statisztikák, repülés-irányítás stb.) forgalmaztak
Történeti érdekességek
Magyarországon a Híradástechnikai Szövetkezet (licencvásárlással) gyártotta PTK-1096 típusjelzéssel.
Létrehozva: 2016.07.14. 21:35
Utolsó módosítás: 2020.07.24. 12:04