M-3 dobtárak
A dobtár eredetileg az első hazai elektroncsöves számítógép (M-3) főtára volt (bal kép). Az MTA KKCS-ben azonban jelentősen átdolgozták az eredeti szovjet terveket, illetve hozzáigazították a hazai alkatrész-beszerzési lehetőségekhez, valamint kifejlesztettek egy nagyobb kapacitású dobtárat is (jobb kép).
Használat
Hosszú távú, tápfeszültség-független adattárolás
Az M-3 számítógépek mellett
Felépítés
A meghajtó függőleges tengely körül forgatta a „dobot”, azaz rendkívül simára csiszolt és mágnesezhető réteggel bevont oldalfelületű fémhengert. Az író/olvasó fejek vízszintes tengelyeken, a henger oldalfelszínétől nagyon pontosan meghatározott távolságban helyezkedtek el.
Íráskor az írófejeket megfelelő erősségű egyenárammal felmágnesezték, miáltal a vasmagjukban kiképzett író/olvasó rés szélességének és magasságának megfelelő méretű mágnesezett csíkok („vonalak”) keletkeztek a dob felszínén; olvasáskor viszont a mágnescsíkok generáltak elektromos impulzusokat az olvasófejekben. A felírt adatokat az írófejek váltóáramú gerjesztésével lehetett törölni.
A mágnesvonalak a fejek pozíciója által kijelölt, körgyűrű alakú sávokat alkottak. A vonalak
- magasságát (= az adatsávok szélességét), valamint szélességét a rések méretei,
- sávon belüli legkisebb távolságát az írási frekvencia és a fordulatszám
határozta meg.
Működés
Az adatok felírása, illetve visszaolvasása az adatsávokra/-ról 8 író/olvasó fejen keresztül történt, mintegy 50 Wps (= 200 Bps) sebességgel.
A dob eredeti teljes kapacitása 1 kW volt, amit a hazai fejlesztők 1,6 kW-ra növeltek; ezzel a gép 30 ips műveleti sebességet tudott elérni.
Programkészlet
Operációs rendszerek és fordítóprogramok nem voltak
A mágnesdobot az M-3 számítógépre (lásd ott) írt felhasználói programok vezérelték
Történeti érdekességek
A dobtár robusztus, közel 1 m magas szerkezet volt; ilyenből akár négyet is a számítógéphez lehetett kapcsolni, az eredeti 1 (szovjet) helyett; a magyar változatból 2 gép működött egyidejűleg.
Források
Áttekintő ismertetés: M-3 dobmemória (videó)
Létrehozva: 2017.01.21. 19:24
Utolsó módosítás: 2024.06.02. 09:17