Képmű (CDP)
Az SZKI-ban kifejlesztett külső (periférikus) eszköz (Colour Display Processor) analóg (kamerakép, űrfelvétel, fénykép stb.) képek – digitalizálás utáni – számítógépes feldolgozását teszi lehetővé (a képen alul; felette egy hozzákapcsolt színes monitor)
Mivel a számítógéppel csak digitális adatokat lehet feldolgozni, szükség volt analóg képeket digitális képpé alakító, és feldolgozásukat lehetővé tevő hardver eszközre
Endrődi Béla hw részegységek létrehozása
Szenes Zsuzsa szervező és illesztőporgram (driver) fejlesztő
Használat
- űrfelvételek elemzése mezőgazdasági, katonai, térképészeti stb. célokra
- terület nyilvántartás
- orvosi alkalmazások (szövettani metszetek és röntgen felvételek elemzése)
- hőkamera-felvételek elemzése (épületek hőveszteségének vizsgálata)
Jelentősebbek, a teljesség igénye nélkül:
- HM Fejlesztési Intézet
- Országos Onkológiai Intézet
- Tengerészeti Minisztérium (Szovjetunió)
Felépítés
Főbb részegységek:
- Analóg-digitális átalakító (konverter)
- Frissítőtár: ∼110,5 KB RAM
- Szinkron-vezérlő áramkörök
- Digitális-analóg átalakító
- DMA csatoló a számítógépes kapcsolathoz
Működés
A CDP TV-rendszerű képek feldolgozását tette lehetővé (lásd az ábrát).
Az A/D átalakító az analóg bemenetre kapcsolt (kompozit) videojelből az első félképet 384 sorra, soronként 288 képpontra bontja (20 ms), az egyes képpontokhoz tartozó képjel-amplitúdót (piros kör) pedig 8 bites (256 szint) világosságkódra cseréli („kvantálja”; kék négyzet), és ezeket sorfolytonosan tárolja a frissítőtárban. ( A tárcímek és a képpontok geometriai helyzete között, a képcím-dekódoló kölcsönösen egyértelmű megfeleltetést hoz létre.)
A D/A átalakító automatikusan előállítja a frissítőtár mindenkori tartalmának megfelelő kimenő színes (RGB) videojelet; de előzőleg minden világosságkódot átcserél a kimeneti átszínező tábla (KAT) neki megfelelő elemében beállított értékre, ezáltal tetszőleges, 256 színű (hamis)színes kép hozható létre.
A frissítőtár – nagy sebességű (DMA) vonalon keresztül – közvetlen, kétirányú kapcsolatban van a számítógép főtárával, így a feldolgozott kép onnan is feltölthető. (Ehhez a pointercím-dekódoló állítja elő a megfelelő frissítőtár-címet; a léptetőregiszter pedig az analóg eszközök és számítógép sebességkülönbségét egyenlíti ki).
Az részegységek működését a szinkronjel-generátor hangolja össze .
Programkészlet
A CDP vezérléséhez szükséges illesztőprogramokat az SZKI Matematikai Laboratóriumában (MAL) fejlesztették ki.
Általános képfeldolgozó alkalmazási programokat főleg a MAL-ban és az Elméleti Laboratóriumban (ELL) dolgoztak ki, de számos más intézményben/vállalatnál is készültek programok egyes konkrét feladatok megoldására.
Jelentősebb képfeldolgozó programok:
- KEPIR – univerzális digitális képfeldolgozó programrendszer
- MIP (Modular Image Processing) – műhold- és légi felvételek feldolgozására szolgáló programcsomag
- PAMINA – szövettani metszetek diagnosztizálást segítő programcsomag
- VIKING – tengerfenék kutatási programrendszer
- …
Történeti érdekességek
A képművet R11 és TPA 1140 számítógépekhez, majd a HTSZ illetve az SZKI személyi-számítógépeihez is illesztették. A méregdrága színes monitorokkal szemben, előnye volt, hogy kereskedelmi forgalomban kapható színes tévéket is tudott vezérelni, – amiért persze a kisebb geometriai felbontással kellett fizetni.
A maga korában európai színvonalú eszköz az 1990-es évek elejére egy PC-be dugható képmű-kártyára zsugorodott. A mai mobiltelefonokban már nincs is külön képmű, funkcióit beépítették a mikroprocesszorba: az analóg képjelet 4-5 millió képpontra bontják és 16 (~64 ezer szín), illetve 24 bitre (~16 millió szín) kvantálják.
(Csak érdekességképpen: az emberi szem – a fényerősséget és a telítettséget (fehér-tartalom) is figyelembe véve – mintegy 2,5 – 4 ezer színárnyalatot tud megkülönböztetni.)
Források
Endrõdi Béla, Szenes Zsuzsa: Grafikus megjelenítő rendszer. Magyar szabadalmi sz: 177.376, 1110/80. Európai sz.sz.:51655. Osztrák sz..sz.: E15837
Szabó József: Mikrogépes színes display. Mérés és Automatika, 1977/5, 204-206. o.
G. Allo, L. Fero, G. Staszny: Colour Picture Converter for Image Processing (Microprocessing and Microporgramming, Vol. 19. Nr. 1. 1987, pp. 27-31)
G. Allo, G. Staszny: Two Algorithms for Image Segmentation (Microprocessing and Microporgramming, Vol. 19. Nr. 1. 1987, pp. 32-35)
Álló-Hegedűs-Kelemen_Szabó: A digitális képfeldolgozás alapproblémái (1983)
Szabó József: Képfeldolgozó rendszerek és alkalmazásaik, Információ Elektronika, 1987/2, 26-30. o.
Álló-Főglein-Hegedűs-Szabó: Bevezetés a számítógépes képfeldolgozásba (1993)
Létrehozva: 2019.06.02. 22:56
Utolsó módosítás: 2020.07.24. 12:04