Perge Imre
1970-ben az országos Számítástechnikai Központi Fejlesztési Program (SZKFP) keretében létrehozott Számítástechnikai Albizottság elnöke volt; feladata a tanárképző főiskolák rövidtávú számítástechnikai programjának kidolgozása. (A program egyik fogható eredménye volt a felsőoktatási intézmények ODRA gépekkel való ellátása.)
1971 elején féléves tanulmányúton vett részt a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem (KLTE) Számolóközpontjában. Hazatérése után az Egri Tanárképző Főiskolán (ETF) az ő vezetésével jött létre a Matematika Tanszék Számítástechnikai Csoportja, egy 12 millió forint értékű ODRA-1204 számítógéppel. A közel tíz főnyi személyzettel működő számítóközpont elsősorban oktatási és tanárképzési célokat szolgált. Perge Imre időközben az ODRA gépre kifejlesztett egy Basic interpretert.
Számítástechnikai Csoportja a régióban meghatározó szerepet töltött be a számítástechnika kultúra terjesztésében: számítástechnikai tanfolyamokat tartott, míg gépükön külső megbízók számára is végeztek kutatómunkát.
1972-ben megbízták a számítástechnika szakos tanárképzés tantervének kidolgozásával. 1984-ben az ETF főigazgató-helyettese lett, majd 1990-ben vezetésével létrehozták a Számítástechnikai Tanszéket – már az utódintézmény, az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola (EKTF) keretein belül.
Tíz szakkönyvet és több mint húsz tanulmányt jelentetett meg. 1993-ban – Csőke Lajos kezdeményezésére, vele együttműködve – megszervezte az első ICAI (International Conference on Applied Informatics) konferenciát, amely egy háromévente megtartott konferenciasorozattá nőtte ki magát.
Munkásságát 1989-ben az NJSZT Tarján-díjjal ismerte el.
- Wikipedia
- Perge Imre munkássága – az egri Számítástechnikai Csoport
-
A kezdetek az Egri Tanárképző Főiskolán. In: Sántáné-Tóth Edit: A számítástechnika felsőfokú oktatásának kezdetei Magyarországon. Typotex, Budapest, 2012. (253-258 old.)
- Bevezetés az informatikába – Szemelvények (Eszterházy Károly Főiskola, 2013)
Létrehozva: 2018.11.10. 18:51
Utolsó módosítás: 2024.04.19. 17:50