Hatvany József
1947-ben a Magyar Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezetében az Oktatási Osztály vezetője, 1948-1950 között a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (BKE), illetve elődintézményének docense volt.
1950-től 1952-ig az MTA hivatalában dolgozott. 1952-1956 között koholt vádak alapján bebörtönözték; börtönévei alatt felvázolta egy numerikus vezérlésre épített üzem elképzeléseit. 1956 elején történt szabadulása után visszakapta állását, amikor is az MTA Elnöki Titkárság vezetője volt.
1957-1960 között az MTA Kibernetikai Kutató Csoportjánál (KKCS) dolgozott, ahol közreműködött az első magyar számítógép, az M-3 létrehozásában.
1960-tól a Méréstechnikai Központi Kutató Laboratórium (MKKL) munkatársa volt.
1965-től haláláig az MTA Automatizálási Kutató Intézetben (AKI), illetve 1973-tól a jogutód Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetben (SZTAKI) dolgozott, ahol a gépipari automatizálás kérdéseivel foglalkozott. A számítógéppel vezérelt tervezés (Computer Aided Design, CAD) és a számjegyvezérlésű szerszámgépek nemzetközi hírű kutatója volt. Nevéhez fűződik a grafikus megjelenítő és a bonyolult felületek önműködő kialakítására alkalmas, több dimenzióban mozgó szerszámgépvezérlés megvalósítása. – Úttörő részt vállalt a geometriai modellezés és a számítógépes grafika hazai eszközeinek kidolgozásában. Alak- és helyzetfelismerésre kidolgozott eszközei hozzájárultak a robotok intelligenciájának növeléséhez. – Több mint 170 publikációja jelent meg.
A műszaki tudomány kandidátusa fokozatot a hatvanas évek végén szerezte meg.
Az MTA Műszaki Tudományok Osztályának tanácskozó tagja, az MTA Rendszertechnikai Bizottságának, a Gépipari Tudományos Egyesület (GTE) Tudományos és Oktatási Bizottságának, valamint a Méréstechnikai és Automatizálási Egyesületnek (MATE) tagja volt.
1971-től a Society for Information Display (SID), 1973-tól az International Federation for Information Processing (IFIP), 1984-től az Internation Institution for Research Production Engineering (CIRP) tagja volt. 1984-ben az USA National Academy of Engineering külső tagjává választották.
Számos külföldi szakfolyóirat szerkesztőbizottságának volt tagja (pl. Computer Aided Design, International Journal of Man-Machine Studies, Computers and Graphics, Computers in Industry, Robotics and Computer-Integrated Manufacturing).
1975-től oktatott a Budapesti Műszaki Egyetemen (BME) címzetes egyetemi tanárként. – 1984-ben a toulouse-i egyetem tiszteletbeli doktorává avatták.
Halála után is működő iskolát teremtett fiatal tehetségek nevelésével, ösztöndíjakhoz, külföldi tanulmányokhoz való juttatásával, ami (különösen az első időszakban) kivételes lehetőségeket nyújtott a fiatalok szakmai fejlődésére.
A Hatvany József emléke iránti tisztelet, a volt tanítványok szeretete eredményeként a Miskolci Egyetem (ME) Gépészmérnöki Karán Hatvany József Informatikai Tudományok Doktori Iskola létesült 2000-ben.
Kitüntetései: Állami Díj (1978); 1984-ben Pattantyús-Ábrahám Géza-emlékérem (GTE, 1984).
Hatvany József lánya, Hatvany Helga könyvet írt a Hatvany családról és természetesen benne édesapjáról is „Viharos idők – A Hatvany család legendás öröksége” címmel (Libri Könyvkiadó, Budapest, 2023.)
Létrehozva: 2016.06.28. 22:42
Utolsó módosítás: 2024.06.03. 18:30