Appel György

Születési dátum:
1945.05.18.
Születési hely:
Budapest
Halálozási dátum:
2020.02.16.
Végzettség, szakképesítés:
  • matematika szakos tanár - Szegedi Tanárképző Főiskola
  • matematikus - KLTE
  • Tudományos fokozat:
    egyetemi doktor

    Tanárként kezdett dolgozni általános iskolákban (Budapest XVI., Békés I. Általános Iskola; XX. kerületi Kálmán utcai általános iskola). Majd vezető tanár lett a Kossuth Lajos két tannyelvű Gimnáziumban.

    1980-tól Fővárosi Pedagógiai Intézet vezető felügyelője lett. Feladata az iskolák számítástechnika szakirányú programjának megvalósítása volt; ennek keretében került minden középiskolába számítógép, és a tanárok is megkapták a szükséges módszertani felkészítést. Közben, 1981-ben az UNESCO meghívta a Nemzetközi Taneszköz Bizottságba, melynek tagja és vezetője volt. Utóbb tevékenykedett az ELTE TTK (Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kara) Matematikatanítási és Módszertani Központjában is.

    Foglalkoztatta a zsebszámológépek oktatási segédeszközként történő használata a középiskolákban (a PTK 1072-1-es programozható számológép használatáról szerzőtársakkal könyvet is publikált 1981-ben); később a számítógép általános használata matematika órákon. 1980-1990 között 6 könyve jelent meg a számítástechnika oktatásáról, köztük a tanárképzés területén számítástechnikai példatárak tanároknak. Publikált általános iskolai tanítók és tanárok számára (köznevelési, pedagógiai lapokban; napilapokban; módszertani közleményekben); és oktatási, gazdasági témákban is. A Magyar Televízió műsoraiban népszerűsítette a számítógépet („Én és a számítógép”).

    A rendszerváltozáskor (1989/90-es évek) a pedagógiát elhagyta az üzleti életért; a korszak éveinek egyik sztárvállalkozójára lett (kereskedett az orosz piacon, vasútépítésbe fogott Felső-Voltában, működtetett rajzfilmstúdiót; cégcsoportjának mintegy száz tagja volt).
    Utóbb visszatért a tanításhoz is, és mindvégig tanított matematikát (így a Gourmand Vendéglátóipari, Idegenforgalmi, Kereskedelmi Szakképzőiskola, Technikum és Gimnáziumban is) – ingyen.

    Oktatási, ifjúság-támogató alapítványokat alapított, támogatott: pl. Varga Tamás Alapítvány Módszertani Központ; ill. kuratóriumi társelnöke volt a Fóti Gyermekközpont Növendékeiért Alapítványnak. 2007 októberében megalapította a Varga Tamás Emlékdíjat, melyet évente adtak át – a Varga Tamás Módszertani Napok keretében – kiváló matematika-tanároknak, tanítóknak kiemelkedő matematikaoktató munkájukért és Varga Tamás szellemi örökségének megőrzéséért. Az A. Holding Csoport elnök-vezérigazgatójaként 2015-ben kiválósági díjakat hozott létre a Szent István (korábbi Gödöllői Agrártudományi) Egyetem Gépészmérnöki Kar kiemelkedő teljesítményt nyújtó oktatói és hallgatói részére.

    Munkája során több elismerésben részesült (Miniszteri dicséret; Kiváló Tanár elismerés; Gyermekekért Érdem érem; Arany Katedra díj). A NJSZT (Neumann János Számítógéptudományi Társaság) Kalmár-díjban részesítette 1984-ben.


    Létrehozva: 2024.07.03. 12:27
    Utolsó módosítás: 2024.07.31. 17:10