Számítástechnikai és Ügyvitelszervező Vállalat
Eleinte három vidéki telephelye volt: Szeged, Pécs, Debrecen. Későbbiekben minden megyében található volt legalább egy telephelye.
SZÜV béradatfeldolgozó központ volt, amely valamennyi tárca intézményei számára végzett feldolgozásokat. Felügyeletét a KSH látta el. Az idők folyamán országos adatfeldolgozó hálózatot hozott létre, amelynek valamennyi megyeszékhelyen (kivéve Veszprém megyét) volt saját épülettel, géppel rendelkező adatfeldolgozási központja.
- Kondricz József, vezérigazgató
- Őry István, igazgató
- Muzslay Róbert, igazgatóhelyettes
- Tóth Béla, műszaki főosztályvezető
- Zsombok Zoltán, elméleti és módszertani osztályvezető
- Kolosi Tamás, elnök 1990. évek eleje
- Pongrácz Tibor, vezérigazgató 1990-es évek eleje
- Hajtó Aurél, gazdasági igazgató
- Farkas Lajos, választási rendszerek projektvezetője
- Peller Róbert, vezérigazgatói tanácsadó
- Bakos Tamás, vezető munkatárs, a fordító programok területén dolgozott
- Majtényi György, vezető számítástechnikai szakember később igazgató
- Pintér László, vezetője volt a Hollerith gépekről a váltás a számítógépekre tevékenységnek
- Hommonay Hugó, ügyvitelgépesítés felügyelője
- Jancsó Ferencné Lackner Györgyi, osztályvezető (1965-1970)
- Kertészné Gérecz Eszter, 1965-
- Koltai Tamás, 1965-1973
Minszk II (orosz), GIER (dán), UNIVAC 1004, később ESZR gépek
Eleinte magát a GIER gépidőt lehetett bérelni, de később különösen amikor a megyei központok létrejöttek számítóközpontként működött.
Sok gyár és vállalat vette ezt a szolgáltatást igénybe, közöttük az EMG, amely a készülő számítógépeit szimulálta a SZÜV számítóközpontokban. A számítóközpontokban kémiai kutatólaboratórium is működött, nagyméretű matematikai feladatokat is végeztek, pl. mátrixokat invertáltak (100×100), mátrix sajátértékeket kerestek stb.
Meteorológiai intézetnek nagy mennyiségű lyukkártyáján tárolt adatait is a SZÜV dolgozta fel.
Az OTP becsfeldolgozása a SZÜV-nél történt.
PERT alkalmazások (Projekt menedzselés)
BOMP – Bill of Material Programing – Egy terméket/résztermékeket/alkatrészeket hogyan és miből tudunk előállítani. És mind ezt hierarchikus módon végezte. Később ez alapján működött sok adatbázis is.
A SGAV (Statisztikai Gépi Adatfeldolgozó Vállalat) és a KSH (Központi Statisztikai Hivatal) részlegéből alakult 1965-ben.
SGAV Hollerith gépeken dolgoztak fel adatokat lyukkártyákról. A KSH dolgozói, akik csatlakoztak a SZÜV-höz (~ 5-6 ember) előzőleg Minszk II gépen dolgoztak.
Alakulásától egészen 1990-ig csupán gépi fejlesztésekkel formálódott a vállalat. 1973-ban önálló épületbe költözött Zuglóba. 1990-ben a privatizációval részben magán kézbe került. A SZÜV nyomdájából alakult ki az Állami Nyomda.
1990-es évek elején új neve lett: Számítástechnikai és Ügyvitelszervezési ZRt. (SZÜV)
1995-ben az Albakomp vette meg.
1969. áprilisában az IBM átadta a teljes lyukkártya nyomdáját, dokumentumait, feldolgozó gépeit, személyzetét a SZÜV-nek.
A SZÜV-nek alapvető jelentőséget biztosított az, hogy kompatibilis ESZR gépekből építette fel a megyei számítóközpontok hálózatát. Erre típus alkalmazásokat dolgozott ki pl. az építőipar, kereskedelem, bankok, mezőgazdaság területén, Kiterjedve a termelésirányításra és ÉKM árképzési rendszerekre. Hálózatán keresztül biztosította Számítóközpontjai számára az egységes műszaki ellátást és alkatrész raktárakat. Ez utóbbit fejlesztette tovább az 1980 utáni időkben a COMPUTER M számítástechnikai üzlethálózattá.
Létrehozva: 2016.07.18. 09:28
Utolsó módosítás: 2024.04.12. 20:14