Országos Ügyvitel-gépesítési Felügyelet
Az adatfeldolgozás magyarországi elterjesztése, koordinálása, működési feltételeinek biztosítása, a gépek központi beszerzése, oktatás.
- Botka Zoltán, intézet vezető
- Pesti Lajos,
Tevékenységnek területe(i):
– lyukkártya gépkezelői és szervezői oktatást
– könyvtári és tájékoztatási szolgáltatás
– számítógépekkel kapcsolatos képzések,
– programozói képzések
– folyóirat, számítástechnikai szakirodalom
– 1966-tól-1990-ig kiadták az „Információ Elektronika” kiadvány
Kiemelt tevékenység: Oktatás
Az oktatási osztály a lyukkártya gépek oktatását biztosítja több szinten, tanfolyami jelleggel, vizsgakötelezettség mellett. Az oktatás igen népszerű, hiszen a Munkaügyi Minisztérium rendelete szerint a munkaköri besorolások feltétele a megszerzett oklevél. Az oktatáshoz szükséges jegyzeteket a Felügyelet biztosította, éveként 2-3 félét. A 60-as évek elején már mintegy 20-25 tanfolyam került megszervezésre tanévenként. Ekkor – 1960-ban – elindították az ügyvitel szervező képzést, ami nagy ugrás volt az előző tanfolyamokhoz képest.
1963-ban az OÜF elindította a számítógépekkel kapcsolatos képzéseket. Először a programozó képzés indult el, majd az ügyvitelszervezői vált számítógép orientációjúvá.
1953. A KSH létrehozza az Ügyvitelgépesítési Felügyeletet
1954. A KSH Ügyvitel Gépesítési Felügyeletből létrejön az Országos Ügyvitel-gépesítési Felügyelet, változatlanul a KSH keretén belül.
1965-1970. A kormány a számítástechnikai oktatás az évi több ezer főt jelentő, magas szintű, tanfolyami jellegű megvalósításával a KSH-t bízza meg. Az OÜF osztályaiból önálló jogi személyek jöttek létre, a SZÁMOK, (KSH Számítástechnikai Oktató Központ) 1969-ban, majd az SZTI (KSH Számítástechnikai Tájékoztató Iroda), amellyel 1974-ben egyesül, majd az OSZV (Országos Számítógép Technikai Vállalat), és az INFELOR (Információ Feldolgozási Laboratórium) 1965-ben.
1970. Az OÜF megszűnt.
1966. január 1-től az OÜF bevezette a központi programnyilvántartást, gyakorlatilag az állami kezelésében lévő számítóközpontok tekintetében. A nyilvántartást az Információ-Elektronika folyóiratban tette rendszeresen közzé, illetve az évenként megjelenő KSH Számítástechnikai Statisztikai Évkönyvekben is. Példaként egy évkönyv: Központi programnyilvántartás
Létrehozva: 2016.06.26. 13:37
Utolsó módosítás: 2024.05.02. 23:06