Niklasz László
Az egyetem elvégzését követően a Budapesti Geodéziai és Térképészeti Vállalatnál dolgozott 1991-ig: A kezdetekben (1970-85) programfejlesztőként, rendszerszervezőként, ill. főmunkatársként dolgozott (fontosabb munkái: az első magyar geodéziai alappont adatbázis-kezelő, ill. az első hazai geodéziai alapponthálózat kiegyenlítő rendszerek fejlesztése). Később (1985-87) a Számítóközpont vezetője (digitális földmérési alaptérkép előállítását célzó digitális adatgyűjtési technológiák), az Informatikai Iroda vezetője (1987-89) (első hazai földmérési alaptérkép változásvezetési rendszere), majd (1989-től) a műszaki fejlesztési és számítástechnikai osztály vezetője lett (első hazai településirányítási információs rendszer). Közben, 1981-ben a Magyar Néphadsereg (MN) Térképészeti Intézeténél tartalékos tiszti továbbképzésben részesült: főhadnagyként geodéta, térképész főtechnikus szakképzettségre tett szert.
1991 és 2000 között a Földművelésügyi, ill. Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban (FM) dolgozott a földügyi-térképészeti szakterület reformjának megvalósításában (földhivatali hálózat számítógépesítése, digitális adatkezelés bevezetése). 1991 és 1996 között a Földügyi és Térképészeti Főosztály főtanácsosa (földhivatalok korszerűsítése, IT fejlesztése). 1996 és 1997 között a Földügyi és Térképészeti Főosztály, ill. a Földmérési és Informatikai Osztály vezetője (Nemzeti Kataszteri Program (NKP); térképalapú integrált ingatlan-nyilvántartási rendszer (TAKAROS); földhivatalok közti telekommunikációs hálózat (TAKARNET); digitális alaptérkép (DAT) szabvány). 1999 és 2000 között az FM földügyi miniszteri biztosa, ill. a Földügyi és Térképészeti Főosztály vezetője (földprivatizáció, NKP felügyelete, ingatlan-nyilvántartási-, ill. földtörvény-tervezetek előkészítése).
2000-től a Geometria Kft. üzletág igazgatója (agrárstatisztika térinformatikai hátterének kialakítása a KSH-ban; az FM Integrált Igazgatási és Ellenőrzési Rendszerének, illetve a Honvédelmi Minisztérium (HM) Honvédelmi Igazgatás Informatikai Rendszere (KTIR) térinformatikai alrendszerének kialakítása). 2007-től ellátta a cég leányvállalata, a graphIT Kft. térinformatikai üzletágigazgatói feladatait is (Határőrizeti Tevékenységet Támogató Rendszer (HTTR) térinformatikai szegmensének kialakítása).
2009-től önálló térinformatikai szakértőként dolgozott számos államigazgatási, önkormányzati és felsőfokú oktatási intézménynek (pl.: HM, Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI), Törökbálint Város Önkormányzata, Budapesti Corvinus Egyetem, Környezeti Management és Jog Egyesület (EMLA)).
Több mint 160 publikációt jegyez a térinformatika, ingatlan-nyilvántartás, alaptérkép készítés, földügyi igazgatás, információ technológiák alkalmazása stb. szakterületen, valamint két számítástechnikai tankönyvet. Oktatott a Budapesti Műszaki Egyetemen (BME) szakmérnöki képzés keretében, és az Eötvös József Tudomány Egyetem (ELTE) Jogi Továbbképző Intézetében.
Tagja, ill. tagja volt számos szakmai szervezetnek: Nemzetközi Geodéziai Társaság (IAG) Management of Geodetic Data munkacsoport (1980-1983); Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság (1970- ); MTA Geodéziai Tudományos Bizottság Térinformatikai Albizottság (1991-2000); MTA Geodéziai Tudományos Bizottság Fotogrammetriai Albizottság (1997-1999); Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamara (1992-2002).
Kitüntették Fasching Antal-díjjal (FM, 1995).
- szakmai önéletrajz
-
Who is Who Magyarországon, Hübners Who is Who, 4. kiadás, 2006.
- Két gyermeke és egy unokája van (fia földmérő technikusként a családban 4. generáció a földmérés területén) . (2023-as közlés)
- 20 évig versenyszerűen kosárlabdázott (MAFC, ÁSE).
- Hobbyjai: tenisz, olasz operák hallgatása, gótikus katedrálisok látogatása.
Létrehozva: 2023.10.18. 23:39
Utolsó módosítás: 2024.03.23. 20:16