Vékony Tamás
A közgazdász diploma megszerzése utáni években a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) országos felméréseiben vett részt. A gazdasági munkaközösségek (gmk) 1981-es engedélyezésekor megalakította az Integral Műszaki-Gazdasági Irodát, majd ebből 1986-ban a Cobra, 1987-ben a Cédrus Elektronikai és Szolgáltató Kisszövetkezetet. Az 1990-ben Cédrus Informatikai Rt.-vé alakult cég rövid időn belül a 10 legnagyobb hazai számítástechnikai vállalat egyike lett.
Elindította 1989–ben a digitális periodikák korai kísérletének tekinthető Floppy.Lap-ot, tematikus változatokkal együtt (Bankár, Iránytű).
A finanszírozási nehézségek miatt megszüntetés előtt álló Mikroszámítógép Magazint megvette az NJSZT-től. A lapot az iskolaszámítógép profil helyett PC-orientálttá alakította és 1990 közepétől Alaplap néven jelentette meg, a hazai sajtóban elsőként rendszeresített mágneslemez melléklettel. Két év alatt nyereségessé is tette az Alaplapot.
A Váci utcai Floppyland szaküzlet átadását követő évben, 1991-ben megnyitotta az 1200 négyzetméteres Cédrus Karolina Áruházat a Karolina úton. Ezzel az úttörő kísérlettel a számítástechnikai eszközök és kellékek széles skáláját egy helyen kínálta az informatikai fejlesztés útjára lépő hazai cégeknek és magánszemélyeknek egyaránt. Azonban a finanszírozás nehézségei (a 40%-os hitelkamat) és több más, leküzdhetetlennek bizonyult akadály összeroppantotta a céget — és őt magát is.
Merész vállalkozó volt; az informatikai ismeretterjesztés egyik hazai úttörője; jó tollú újságíró, aki a lapkészítés kreatív munkáiban is részt vett. 2002-ben, 52 évesen, tragikus körülmények között hunyt el.
- Vékony Tamás informatikai jövőképe
-
Kis János- Szegedi Imre: Új víruslélektan. Cédrus Kiadó (felelős kiadó: Vékony Tamás), 1991.
-
Buzas Gábor: Számitástechnikai alaplexikon. (Szerkesztő: Jodál Endre és Vékony Tamás). Cédrus Kiadó, 1993.
Létrehozva: 2020.07.22. 12:32
Utolsó módosítás: 2024.03.27. 13:02