Büttner György
Pályáját az ELTE Természettudományi Kar (TTK) Geofizikai Tanszékén kezdte magnetoszféra kutatásokkal.
1978-ban bekapcsolódott a műholdas távérzékelés hazai alkalmazását megteremtő csoport munkájába a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) Penci Kozmikus Geodéziai Obszervatóriumában. Feladata a digitális műholdfelvételek nemzetgazdasági célú feldolgozásának megalapozása volt.
1981-ben két hónapos ösztöndíj keretében tanulmányozta a témát a kanadai Torontóban.
33 évig dolgozott a FÖMI-ben, elsősorban a távérzékelési módszerek környezetvédelmi alkalmazásainak fejlesztése területen. Ez idő alatt a nagyszámítógépen, majd speciális képfeldolgozó munkaállomáson folyó algoritmus fejlesztéstől eljutottak a PC-ken futó operatív alkalmazásokig. Mintegy 15 évig vezette a FÖMI Környezetvédelmi Távérzékelési Osztályát. Eseti felkérésre távérzékelést oktatott hazai egyetemeken.
Az 1990-es évek közepétől bekapcsolódtak az Európai Unió felszínborítási térképezési programjába (CORINE Land Cover, CLC). Vezetése mellett létrehozták az ország első EU-konform felszínborítási adatbázisát, majd az ezredforduló apropóján a hazai igényeket jobban kielégítő, nagyobb felbontású felszínborítási adatbázist is.
A 2000-es évek elejétől részt vett az európai CLC programot koordináló nemzetközi team munkájában. A 2011-2015-ös időszakban nemzeti szakértőként dolgozott az Európai Környezetvédelmi Ügynökségnél (EEA) Koppenhágában. Európa 40 országában végzett oktatást és adatbázis ellenőrzést.
2016-ban nyugdíjba vonult, de azóta is végez munkát az EEA számára.
Aktívan részt vett a Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége Magyar Asztronautikai Társaság (MTESZ MANT) és a Magyar Űrkutatási Iroda Űrkutatási Tudományos Tanácsának tevékenységében. Számos előadást tartott hazai és nemzetközi tudományos fórumokon.
- Nős; két fia született, két lány unokája van. (2020-as közlés.)
- Hobbik: utazás, kirándulás (gyalog, vízen, kerékpárral), fotózás.
Létrehozva: 2020.02.10. 16:41
Utolsó módosítás: 2024.03.03. 22:59