M05X mikroszámítógép
Az első magyar tervezésű mikroszámítógépet az SZKI-ban fejlesztették ki és gyártották. Sorsa ugyanaz lett, mint a túl korai felfedezéseké általában: a “béketábor” (= KGST országok) vezető számítástechnikai fejlesztő intézményei az IBM 360 számítógépcsalád gépeit másoló (és túlszárnyalni akaró) R-gépek létrehozásában voltak érdekeltek, így ez a “konkurens” nem kaphatta meg a megérdemelt nyilvánosságot. (Talán ha 10 év múlva születik, az akkor kibontakozó MSZR projekt egyik éllovasa lett volna.)
Saját fejlesztés
Használat
MÁV fővonalának automatizálása
(Az állomásokra érkező szerelvények (vagonok) regisztrálása, és az adtatok továbbküldése a következő állomásra, 20%-kal növelte a vonalak átbocsátó képességét)
Digitalizáló asztal vezérlése, Ferranti plotterekhez
Különböző vasútállomások
Felépítés
Központi egység
Szószervezésű gép: 16 bpW
- vezérmű: 5 chipen megvalósított IMP-16 mikroprocesszor, 715 kHz órajel
- CROM chip (Control and ROM): vezérlés és ROM mikroprogramtár
- négy azonos, 4-bites RALU (Register and ALU) chip, amelyek a belső síneket is megvalósították
- négy 16 bites akkumulátor
- főtár: 8 KB ferritgyűrűs RAM
- számolómű:
- RALU chipek
- opcionálisan: IMP-16A / 522D CROM chip
Periféria
- háttértár: 10 MB merevlemez
- külső eszközök
- monokróm CRT monitor
- angol billentyűzet
Működés
Egycímes utasításkészlet.
Két akkumulátor indexregiszterként is működhetett.
A RALU chipek 4 bites, vagy a négy chip összekapcsolásával, alap-kiépítésben 16 bites számokon tudtak bináris additív műveleteket végezni. Az opcionális második CROM chip révén multiplikatív műveletek is elvégezhetők voltak.
Programkészlet
- operációs rendszer: nem volt
- fordítóprogramok:
- Pascal
- Makro-assembler (Kifejlesztője: Kandó Kálmán Villamosipari Műszaki Főiskola, ma Óbudai Egyetem; Sima Dezső)
Több száz alkalmazási rendszer készült, dokumentáció nem maradt fenn.
Történeti érdekességek
A Híradástechnika Szövetkezet meg akarta vásárolni a gyártási licencet, de a tárgyalások nem jutottak el a szerződés megkötéséig.
“Aki ma az Szki-ról megemlékezik, legtöbbször leginkább az önálló, eredeti fejlesztésekre gondol vissza büszkeséggel. Nekem máig az M05X-nek elkeresztelt mikroszámítógép a kedvenc projektem. A gép a National Semiconductors IMP-16-os processzorára épült, és mind hardverét, mind szoftverét tekintve eredeti, saját fejlesztés volt. A gépre – amelyet a HWL-ben „gyártottunk” – vagy száz (ugyancsak általunk kifejlesztett) alkalmazási rendszer készült. A legnagyobb ezek között a MÁV kelet-nyugati fővonalának automatizálása volt: Záhonytól Hegyeshalomig (közben: Szolnokon, Ferencvároson, Komáromban) az M05X-eken regisztrálták vagononként a szerelvényeket, és küldték tovább a következő rendező pályaudvarokra az információt. Így ott előre fel lehetett készülni a szerelvény fogadására. A feladat nagyon éles és sürgető volt: a MÁV kelet-nyugati vonala kezdett bedugulni. (Újabb sínpárok lefektetésére pénz se lett volna, de (halkan) úgy mondták, talán ezt valamelyik békeszerződés is tiltotta nekünk, magyaroknak.) Az általunk kidolgozott rendszerrel viszont legalább 20%-kal meg lehetett növelni a vonal átbocsátó képességét.
Volt a rendszernek járulékos haszna is. Abban az időben a MÁV vagyonokat fizetett a szomszédos országok vasút-társaságainak a nálunk „elveszett” tehervagonokért. A rendszer bevezetésével ezek száma drasztikusan csökkent, és csökkent a vele járó „büntetés” is.”
(Kovács Ervin visszaemlékezéséből)
Források
Kovács Ervin: Az én Szki-m, in: Volt egyszer egy SZKI..., 11. oldal.
Létrehozva: 2016.01.02. 17:03
Utolsó módosítás: 2024.07.07. 00:20