Zimányi Magdolna
Évtizedeken át az MTA Központi Fizikai Kutató Intézet (KFKI) Részecske és Magfizikai Kutatóintézetében dolgozott, szoftveresek osztályvezetője, majd 1992-2004 között a Számítógép-hálózati Központ vezetője, ahol a tevékenység döntően műszaki, természettudományos számítások és adatbázisok építése. Ez idő alatt vált a számítóközpont lokálisból világhálózatra kötött számítógép-hálózati központtá.
A hazai számítógép-hálózat kezdeteitől a szakterület meghatározó személyiségei közé tartozott. 1993-tól a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program (NIIF) Műszaki Tanácsában a KFKI képviselőjeként, majd a 2004-től a program etikai Bizottságának elnökeként vett részt; a NIIF felhasználói szabályzatának kidolgozásával az alkalmazói közösséget képviselte.
Meghatározó szerepe volt a Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK) kifejlesztésében, a technikai háttér kialakításában és folyamatos bővítésében.
Aktívan segítette a magyar tagság előkészítését a CERN-hez (Európai Nukleáris Kutatási Szervezet); bő évtizeddel a rendszerváltás előtt fiatal munkatársait támogatta abban, hogy egy-két évet nyugat-európai fizikai kutatóközpontokban számítástechnikusként dolgozhassanak (pl. a CERN-nél vagy Forschungszentrum Jülich, Németország). 1994-ben egyik szervezője az első magyarországi CERN School of Computing-nak. 1995-2004 között a CERN-i HTASC (High Energy Physics –Computing Co-ordinating Committee, Technical Advisory Sub-Committee) magyar tagja.
A Fadgyas Tiborral és Kálmán Lászlóval LISP programozási nyelvről írt könyve (1989) évtizedeken át egyetemi tankönyvként is szolgált.
Az ELTE programozó matematikus szak beindításának évében (1972) a makroprocesszorokról tartott speciális kollégiumi előadást.
Elnökségi tagja a NJSZT-nek, 2000-től elnökségi tagja a Magyar Elektronikus Könyvtárnak (MEK), tagja a Magyar Internet Társaság Egyesületnek (MITE).
Kitüntetései: Neumann-díj (NJSZT, 2000); Életmű-díj (NJSZT, 2009); Prométheusz-érem (Eötvös Loránd Fizikai Társulat, 2011); Hungarnet-díj (Hungarnet Egyesület, 2011).
- „A Györgyi-Giergl család három évszázada” – elnevezésű kiállítás egyik kurátora. (Zimányi Magdolna dr. Györgyi Géza röntgenorvos és Zámor Magda lánya, Györgyi Kálmán iparművész unokája.)
Létrehozva: 2016.07.03. 20:12
Utolsó módosítás: 2024.07.26. 18:23